90 585
фотографії
228
записи в щоденниках
сфотографовано 376 видів з 452(83%)
знайдено 6 нових видів для України

пошук

класифікація

Гагароподібні
Гагарові
Пірникозоподібні
Пірникозові
Буревісникоподібні
Буревісникові
Качуркові
Пеліканоподібні
Пеліканові
Бакланові
Лелекоподібні
Чаплеві
Ібісові
Лелекові
Фламінгоподібні
Фламінгові
Гусеподібні
Качкові
Соколоподібні
Скопові
Яструбові
Соколові
Куроподібні
Тетерукові
Фазанові
Журавлеподібні
Журавлеві
Пастушкові
Дрохвові
Ржанкоподібні
Авдоткові
Ржанкові
Шилодзьобові
Куликосорокові
Бекасові
Тиркушкові
Поморникові
Чайкові
Алькові
Рябкоподібні
Рябкові
Голубоподібні
Голубові
Зозулеподібні
Кукушковые
Совоподібні
Сипухові
Совові
Дрімлюгоподібні
Дрімлюгові
Щуркоподібні
Щуркові
Сиворакшеподібні
Сиворакшеві
Рибалочкові
Бджолоїдкові
Одудоподібні
Одудові
Дятлоподібні
Дятлові
Горобцеподібні
Ластівкові
Жайворонкові
Плискові
Сорокопудові
Вивільгові
Шпакові
Воронові
Омелюхові
Пронуркові
Воловоочкові
Тинівкові
Кропив'янкові
Золотомушкові
Мухоловкові
Дроздові
Суторові
Довгохвостосиницеві
Ремезові
Синицеві
Повзикові
Підкоришникові
Ткачикові
В'юркові
Вівсянкові

Особливості визначення очеретянок та кобилочок на фото та в природі..


2020-08-25| Ігор Козицький

Очеретянка чи Кобилочка.
Мова про порівняння пари очеретянка ставкова-чагарникова з кобилочкою солов'їною - найбільш розповсюдженних у нас птахів в однотипному біотопі (очерет з сусідством чагарників).

Очеретянка (як ставкова, так і чагарникова). Характерні риси.
Загальний тон забарвлення – оливковий (чагарникова), рудувато-бурий (ставкова), більш яскравий рудий (молодь обох видів).
На противагу – кобилочка має більш темний коричневий колір навесні (дорослі птахи), та більш насичений рудо-коричневий молодь в осінь. В загальному сенсі очеретянки виглядають сірішими. Проте, в умовах недостатнього освітлення кобилочки також здаються сіримо-бурими (коли не відбиваються від фону промені світла «теплих» тонів).
Забарвлення та форма крил. У очеретянок гладких забарвлення крил важко назвати «одноманітним». На крилах вирізняється дуже темне «крильце», центри третьорядних махових різко темні, добре контрастують з бічними облямівками опахал: рудуватими (восени у молоді обох видів та у ставкової) чи оливковими (у чагарникової). Махові першорядні темніші, що особливо добре помітно на виступаючій частині першорядних (в так званій проекції , яка у чагарникової очеретянка складає 80-90 % довжини третьорядних, у ставкової – 75-85 %) . На кінцях першорядних добре вирізняються світлі облямівки, що утворюють специфічний «шевронний» малюнок по довжині проекції махових. Кількість помітних «шевронів» у чагарникової очеретянки – 8, у ставкової – 7-8 (для порівняння у короткокрилої садової очеретянки ці облямівки тьмяніші, та, зазвичай, на виду лише 6 з них, інші приховані) , Край крила очеретянок здається більш-менш прямим. Фото 1, 3.
Крила кобилочок більш одноманітно-забарвленні. «Крильце» особливо не вирізняється в тональному контрасті (тобто лише трохи темніше крила и не бачиться «чорним») . При нормі освітлення всі махові виглядають одноманітно-коричневими. Лише по краю крила інколи помічається «облямівочне почорніння» кантом. «Шевронний» малюнок за рахунок посвітлення самих кінчиків махових пер має місце, але при цьому не настільки контрастує з основним забарвленням, як у очеретянок. Але, однією з типових ознак кобилочок є добре помітна світла видовжена облямівка, що проходить вузькою смугою вздовж краю всього крила по всій його довжині, ніби підкреслюючи його (ефект створює світле зовнішнє опахало другого першорядного) . Тут треба підкреслити, що в умовах поганого освітлення, на фото інколи має прояв деякий контраст між центрами та бічними краями третьорядних махових у кобилочок, не настільки різкий, як у очеретянок, але помітний. Це інколи вводить в оману при визначенні, але потрібно зважати на те, що тінь часто дає похибки в забарвленні, як і жорстке пряме світло чи різноманіття фону. Край крила кобилочок не бачиться прямим , він помітно скруглений, або окреслений дугою (і підкреслений тією самою світлою облямівкою) . Оцінювати більш короткокрилих, ніж очеретянки, кобилочок за проекцією крил не варто. В проекції довжина третьорядних практично дорівнює виступаючій частині першорядних, просто крило та довжина третьорядних кобилочок помітно коротші, ніж у довгокрилих очеретянок. Фото 2, 4.
Нижня частина. У очеретянок рудуватий наліт на боках тіла поступову світлішає до підхвістя. У кобилочок боки більш насичено-рудувато-охристі, одноманітно забарвленні з основним тоном підхвістя , освітлені краї пір’я якого утворюють поперечний хвилясто-смугастий малюнок.
Хвіст та його покривні. Верхні покривні хвоста очеретянок виглядають дещо світлішими та яскравішими загального тону спини. У кобилочок практично відповідає в забарвленні загальному тону верху. Хвіст очеретянок на кінці округлений, ступінчастість помірно визначена, крайні стернові кінцями заходять далі за нижні покривні підхвістя. Забарвлення стернового пера темно-буре – в тон маховим. Фото 5.
У кобилочок хвіст більш ступінчастий, в розкритому стані віялоподібний, більш одноманітно-рудуватий (чим додатково нагадує солов’я) . Крайні стернові кобилочок помітно коротші довжини підхвістя. Фото 6.
Дзьоб очеретянок та кобилочок дещо схожий і відрізнити за формою буває важко. Проте, у очеретянок чагарникової та ставковою піддзьобок одноманітно забарвлений в рожевувато-жовтуваті тони. У кобилочок піддзьобок має потемніння до кінчика (так саме як і очеретянки садової та очеретянки індійської, але не ставкової та чагарникової) . Що стосується форми голови – то у кобилочок вона «куполом», більш рівномірно округлена. У очеретянок тім’ячко більш плескате (чагарникову, що бачиться дещо «круглоголовою» за рахунок «крутого» лобу ця ознака вирізняє від «покатих» лбів ставкової та садової очеретянок). Ну і додатково, про що згадував раніше. На вуздечці перед околм, у основи наддзьобка, очеретянки мають дві-три добре помітні темні щетинки, які відсутні у кобилочок всіх видів.
Лапи. Одна з ознак, що дозволяє відокремити будь-яку очеретянку від кобилочки. Зазвичай, кобилочки мають помітно світліші, рожеві ноги, тоді як колір ніг очеретянок, найсвітліший у чагарникової, має коливання від рожевувато-солом’яного до темно-бурого, часом сірого, блакитнувато-сірого, зеленкувато-сірого (у молоді чагарникових та більш темних відтінків у ставкових) . Те саме можна сказати про кігті – у кобилочок вони помітно світліші, навіть світліші за колір ніг. Проте, інколи і молодь кобилочок відзначається наявністю сіруватих тонів на цівках, чим вводить в оману (можливо, причина є саме в освітленні при зйомці). Але тут головне інше. Будова ніг, пальців особливо. Ноги кобилочок здаються міцнішими, довшими, пальці довгі, ставляться розстобурчено («віялом») , різниці в довжині між центральним та крайніми не створює враження великої різниці в розмірах,. Пальці здаються вузловатими, з різко визначеними фалангами. Фото 6 (там де хвіст). Лапи очеретянок більш тендітні, серед передніх пальців помітно видається вперед середній (крайні візуально коротші на довжину кігтя) крайні зазвичай наближені до нього при посадці. Кігті більш темнуваті , часто темніші за колір пальців, довші та тонші. Фото 7.
Ось лапи часто й залишаються тією «соломинкою» при певних ракурсах та освітленні, що рятує ситуацію та дозволяє не переплутати кобилочку з очеретянкою, Вдачі в визначенні :)
P.S. На фото 8-10 - очеретянка чагарникова (на додаток). На фото 11-16 - кобилочка солов'їна. Зверніть уваги на фото 14-16 - що робить освітленні з коричневим птахом. Кобилочкою.


1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.

коментарі:
2020-08-26. Ольга Малыгина:

Дякую, дуже корисний допис.



кодове слово

* усі поля обов’язкові для заповнення

календар

2023

січ лют бер квіт
трав чер лип сер
вер жовт лист груд

2022

січ лют бер квіт
трав чер лип сер
вер жовт лист груд

2021

січ лют бер квіт
трав чер лип сер
вер жовт лист груд

2020

січ лют бер квіт
трав чер лип сер
вер жовт лист груд

2019

січ лют бер квіт
трав чер лип сер
вер жовт лист груд

2018

січ лют бер квіт
трав чер лип сер
вер жовт лист груд

2017

січ лют бер квіт
трав чер лип сер
вер жовт лист груд

2016

січ лют бер квіт
трав чер лип сер
вер жовт лист груд

2015

січ лют бер квіт
трав чер лип сер
вер жовт лист груд

рідкісні зустрічі та знахідки


Коловодник жовтоногий (Tringa flavipes)

© Олександр Різник
2023-12-03

Перша реєстрація північноамериканського Коловодника жовтоного в Україні. Виявлений Олександром Різником, Анною Алабіною та Дашею Бузовькою 3 грудня 2023 року на Набережній р. Дніпро в м. Черкаси.


Побережник великий (Calidris tenuirostris)

© Олександр Бронсков
2023-05-20

Перша реєстрація Побережника великого (Calidris tenuirostris) в Україні, а відтак - новий вид у фауні України.


Мартин трипалий (Rissa tridactyla)

© Олексій Комаровський
2023-03-01

Рідкісний залітний вид.


Орел степовий (Aquila nipalensis)

© Олександр Бурковський
2022-09-04

Рідкісний залітний, у минулому гніздовий вид півдня України. Перша за оствнні десятиліття зустріч в Одеській області та перше фото з її терен.

ще рідкості...

нерозпізнані птахи


2024-03-25

коментарів поки що немає:

2024-03-22

Олег Марцун: Я б сказав, що галка.Видно сіру шию.

2024-02-18

Єгор Лобода: Переношу на визначення. На 'western palearctic gulls' припускають що це гібрид або скельний.

інші нерозпізнані птахи...