60276
pictures
216
blog posts
365 photographed species of 447 (81%)

search

Особливості визначення очеретянок та кобилочок на фото та в природі..


2020-08-25| Igor Kozytsky

Очеретянка чи Кобилочка.
Мова про порівняння пари очеретянка ставкова-чагарникова з кобилочкою солов'їною - найбільш розповсюдженних у нас птахів в однотипному біотопі (очерет з сусідством чагарників).

Очеретянка (як ставкова, так і чагарникова). Характерні риси.
Загальний тон забарвлення – оливковий (чагарникова), рудувато-бурий (ставкова), більш яскравий рудий (молодь обох видів).
На противагу – кобилочка має більш темний коричневий колір навесні (дорослі птахи), та більш насичений рудо-коричневий молодь в осінь. В загальному сенсі очеретянки виглядають сірішими. Проте, в умовах недостатнього освітлення кобилочки також здаються сіримо-бурими (коли не відбиваються від фону промені світла «теплих» тонів).
Забарвлення та форма крил. У очеретянок гладких забарвлення крил важко назвати «одноманітним». На крилах вирізняється дуже темне «крильце», центри третьорядних махових різко темні, добре контрастують з бічними облямівками опахал: рудуватими (восени у молоді обох видів та у ставкової) чи оливковими (у чагарникової). Махові першорядні темніші, що особливо добре помітно на виступаючій частині першорядних (в так званій проекції , яка у чагарникової очеретянка складає 80-90 % довжини третьорядних, у ставкової – 75-85 %) . На кінцях першорядних добре вирізняються світлі облямівки, що утворюють специфічний «шевронний» малюнок по довжині проекції махових. Кількість помітних «шевронів» у чагарникової очеретянки – 8, у ставкової – 7-8 (для порівняння у короткокрилої садової очеретянки ці облямівки тьмяніші, та, зазвичай, на виду лише 6 з них, інші приховані) , Край крила очеретянок здається більш-менш прямим. Фото 1, 3.
Крила кобилочок більш одноманітно-забарвленні. «Крильце» особливо не вирізняється в тональному контрасті (тобто лише трохи темніше крила и не бачиться «чорним») . При нормі освітлення всі махові виглядають одноманітно-коричневими. Лише по краю крила інколи помічається «облямівочне почорніння» кантом. «Шевронний» малюнок за рахунок посвітлення самих кінчиків махових пер має місце, але при цьому не настільки контрастує з основним забарвленням, як у очеретянок. Але, однією з типових ознак кобилочок є добре помітна світла видовжена облямівка, що проходить вузькою смугою вздовж краю всього крила по всій його довжині, ніби підкреслюючи його (ефект створює світле зовнішнє опахало другого першорядного) . Тут треба підкреслити, що в умовах поганого освітлення, на фото інколи має прояв деякий контраст між центрами та бічними краями третьорядних махових у кобилочок, не настільки різкий, як у очеретянок, але помітний. Це інколи вводить в оману при визначенні, але потрібно зважати на те, що тінь часто дає похибки в забарвленні, як і жорстке пряме світло чи різноманіття фону. Край крила кобилочок не бачиться прямим , він помітно скруглений, або окреслений дугою (і підкреслений тією самою світлою облямівкою) . Оцінювати більш короткокрилих, ніж очеретянки, кобилочок за проекцією крил не варто. В проекції довжина третьорядних практично дорівнює виступаючій частині першорядних, просто крило та довжина третьорядних кобилочок помітно коротші, ніж у довгокрилих очеретянок. Фото 2, 4.
Нижня частина. У очеретянок рудуватий наліт на боках тіла поступову світлішає до підхвістя. У кобилочок боки більш насичено-рудувато-охристі, одноманітно забарвленні з основним тоном підхвістя , освітлені краї пір’я якого утворюють поперечний хвилясто-смугастий малюнок.
Хвіст та його покривні. Верхні покривні хвоста очеретянок виглядають дещо світлішими та яскравішими загального тону спини. У кобилочок практично відповідає в забарвленні загальному тону верху. Хвіст очеретянок на кінці округлений, ступінчастість помірно визначена, крайні стернові кінцями заходять далі за нижні покривні підхвістя. Забарвлення стернового пера темно-буре – в тон маховим. Фото 5.
У кобилочок хвіст більш ступінчастий, в розкритому стані віялоподібний, більш одноманітно-рудуватий (чим додатково нагадує солов’я) . Крайні стернові кобилочок помітно коротші довжини підхвістя. Фото 6.
Дзьоб очеретянок та кобилочок дещо схожий і відрізнити за формою буває важко. Проте, у очеретянок чагарникової та ставковою піддзьобок одноманітно забарвлений в рожевувато-жовтуваті тони. У кобилочок піддзьобок має потемніння до кінчика (так саме як і очеретянки садової та очеретянки індійської, але не ставкової та чагарникової) . Що стосується форми голови – то у кобилочок вона «куполом», більш рівномірно округлена. У очеретянок тім’ячко більш плескате (чагарникову, що бачиться дещо «круглоголовою» за рахунок «крутого» лобу ця ознака вирізняє від «покатих» лбів ставкової та садової очеретянок). Ну і додатково, про що згадував раніше. На вуздечці перед околм, у основи наддзьобка, очеретянки мають дві-три добре помітні темні щетинки, які відсутні у кобилочок всіх видів.
Лапи. Одна з ознак, що дозволяє відокремити будь-яку очеретянку від кобилочки. Зазвичай, кобилочки мають помітно світліші, рожеві ноги, тоді як колір ніг очеретянок, найсвітліший у чагарникової, має коливання від рожевувато-солом’яного до темно-бурого, часом сірого, блакитнувато-сірого, зеленкувато-сірого (у молоді чагарникових та більш темних відтінків у ставкових) . Те саме можна сказати про кігті – у кобилочок вони помітно світліші, навіть світліші за колір ніг. Проте, інколи і молодь кобилочок відзначається наявністю сіруватих тонів на цівках, чим вводить в оману (можливо, причина є саме в освітленні при зйомці). Але тут головне інше. Будова ніг, пальців особливо. Ноги кобилочок здаються міцнішими, довшими, пальці довгі, ставляться розстобурчено («віялом») , різниці в довжині між центральним та крайніми не створює враження великої різниці в розмірах,. Пальці здаються вузловатими, з різко визначеними фалангами. Фото 6 (там де хвіст). Лапи очеретянок більш тендітні, серед передніх пальців помітно видається вперед середній (крайні візуально коротші на довжину кігтя) крайні зазвичай наближені до нього при посадці. Кігті більш темнуваті , часто темніші за колір пальців, довші та тонші. Фото 7.
Ось лапи часто й залишаються тією «соломинкою» при певних ракурсах та освітленні, що рятує ситуацію та дозволяє не переплутати кобилочку з очеретянкою, Вдачі в визначенні :)
P.S. На фото 8-10 - очеретянка чагарникова (на додаток). На фото 11-16 - кобилочка солов'їна. Зверніть уваги на фото 14-16 - що робить освітленні з коричневим птахом. Кобилочкою.


1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.

comments:
2020-08-26. Ольга Малыгина:

Дякую, дуже корисний допис.secret code

* all fields are required

calendar

2020

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

2019

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

2018

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

2017

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

2016

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

2015

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

rare birds records


Black-winged Pratincole (Glareola nordmanni)

© Yevgen Chernolyev
2020-08-22
Kherson oblast

Rare vagrant. During August 2020, several observers were noted in the Kherson region. The first observation on August 9, 2020 by Oleksandr Burkovsky, Yevhen Chernolyev, Tetiana Chernolyeva and Nicola Zmievskiy.


Amur Falcon (Falco amurensis)

© Maria-Adel Bradbeer
2020-08-04
Dnipro

The first observation for Ukraine and yhe 17-th for Western Palearctic.


Blue-cheeked Bee-eater (Merops persicus)

© Marach Igor
2020-07-03

The fifth confirmed observation for Ukraine and the second in a row in the Kyiv region (the previous one took place on November 15, 2019 at the Kyiv reservoir).


Egyptian Vulture (Neophron percnopterus)

© Andrey Mis\'kov
2020-06-13

Rare vagrant. Over the last decade, it has been observed in Odesa, Sumy, Dnipropetrovsk, Cherkasy regions and the Crimea.

more rarities...

Big Year 2020

1. Sapuga Alex (228)
2. Chernolyev Yevgen (224)
3. Sheremet Oleg (218)
4. Mis\'kov Andrey (215)
5. Pylypiuk Kostiantyn (206)
6. Travelian Sergo (203)
7. Kyselova Inna (199)
8. Snitsar Oleh (196)
9. FOMINA ALENA (195)
10. Honcharyk Natalia (190)
more...

unidentified birds


2020-09-11

Алдияр Сапарбаев: Тогда вероятно это малый подорлик, вот похожее фото.

2020-09-09

Ольга Малыгина: Про эту птицу Сергей Домашевский ответил в ФБ (цитирую):" Верх у птица контрастный, но допустимый и для некоторых БП. Контраста внизу не видно, [....]

2020-09-09

Oleg F: изношенное оперение затрудняет определение как и качество снимка. Доп фото есть?

more unidentified birds...