75 626
pictures
220
blog posts
368 photographed species of 448 (82%)

search

Особливості визначення очеретянок та кобилочок на фото та в природі..


2020-08-25| Igor Kozytsky

Очеретянка чи Кобилочка.
Мова про порівняння пари очеретянка ставкова-чагарникова з кобилочкою солов'їною - найбільш розповсюдженних у нас птахів в однотипному біотопі (очерет з сусідством чагарників).

Очеретянка (як ставкова, так і чагарникова). Характерні риси.
Загальний тон забарвлення – оливковий (чагарникова), рудувато-бурий (ставкова), більш яскравий рудий (молодь обох видів).
На противагу – кобилочка має більш темний коричневий колір навесні (дорослі птахи), та більш насичений рудо-коричневий молодь в осінь. В загальному сенсі очеретянки виглядають сірішими. Проте, в умовах недостатнього освітлення кобилочки також здаються сіримо-бурими (коли не відбиваються від фону промені світла «теплих» тонів).
Забарвлення та форма крил. У очеретянок гладких забарвлення крил важко назвати «одноманітним». На крилах вирізняється дуже темне «крильце», центри третьорядних махових різко темні, добре контрастують з бічними облямівками опахал: рудуватими (восени у молоді обох видів та у ставкової) чи оливковими (у чагарникової). Махові першорядні темніші, що особливо добре помітно на виступаючій частині першорядних (в так званій проекції , яка у чагарникової очеретянка складає 80-90 % довжини третьорядних, у ставкової – 75-85 %) . На кінцях першорядних добре вирізняються світлі облямівки, що утворюють специфічний «шевронний» малюнок по довжині проекції махових. Кількість помітних «шевронів» у чагарникової очеретянки – 8, у ставкової – 7-8 (для порівняння у короткокрилої садової очеретянки ці облямівки тьмяніші, та, зазвичай, на виду лише 6 з них, інші приховані) , Край крила очеретянок здається більш-менш прямим. Фото 1, 3.
Крила кобилочок більш одноманітно-забарвленні. «Крильце» особливо не вирізняється в тональному контрасті (тобто лише трохи темніше крила и не бачиться «чорним») . При нормі освітлення всі махові виглядають одноманітно-коричневими. Лише по краю крила інколи помічається «облямівочне почорніння» кантом. «Шевронний» малюнок за рахунок посвітлення самих кінчиків махових пер має місце, але при цьому не настільки контрастує з основним забарвленням, як у очеретянок. Але, однією з типових ознак кобилочок є добре помітна світла видовжена облямівка, що проходить вузькою смугою вздовж краю всього крила по всій його довжині, ніби підкреслюючи його (ефект створює світле зовнішнє опахало другого першорядного) . Тут треба підкреслити, що в умовах поганого освітлення, на фото інколи має прояв деякий контраст між центрами та бічними краями третьорядних махових у кобилочок, не настільки різкий, як у очеретянок, але помітний. Це інколи вводить в оману при визначенні, але потрібно зважати на те, що тінь часто дає похибки в забарвленні, як і жорстке пряме світло чи різноманіття фону. Край крила кобилочок не бачиться прямим , він помітно скруглений, або окреслений дугою (і підкреслений тією самою світлою облямівкою) . Оцінювати більш короткокрилих, ніж очеретянки, кобилочок за проекцією крил не варто. В проекції довжина третьорядних практично дорівнює виступаючій частині першорядних, просто крило та довжина третьорядних кобилочок помітно коротші, ніж у довгокрилих очеретянок. Фото 2, 4.
Нижня частина. У очеретянок рудуватий наліт на боках тіла поступову світлішає до підхвістя. У кобилочок боки більш насичено-рудувато-охристі, одноманітно забарвленні з основним тоном підхвістя , освітлені краї пір’я якого утворюють поперечний хвилясто-смугастий малюнок.
Хвіст та його покривні. Верхні покривні хвоста очеретянок виглядають дещо світлішими та яскравішими загального тону спини. У кобилочок практично відповідає в забарвленні загальному тону верху. Хвіст очеретянок на кінці округлений, ступінчастість помірно визначена, крайні стернові кінцями заходять далі за нижні покривні підхвістя. Забарвлення стернового пера темно-буре – в тон маховим. Фото 5.
У кобилочок хвіст більш ступінчастий, в розкритому стані віялоподібний, більш одноманітно-рудуватий (чим додатково нагадує солов’я) . Крайні стернові кобилочок помітно коротші довжини підхвістя. Фото 6.
Дзьоб очеретянок та кобилочок дещо схожий і відрізнити за формою буває важко. Проте, у очеретянок чагарникової та ставковою піддзьобок одноманітно забарвлений в рожевувато-жовтуваті тони. У кобилочок піддзьобок має потемніння до кінчика (так саме як і очеретянки садової та очеретянки індійської, але не ставкової та чагарникової) . Що стосується форми голови – то у кобилочок вона «куполом», більш рівномірно округлена. У очеретянок тім’ячко більш плескате (чагарникову, що бачиться дещо «круглоголовою» за рахунок «крутого» лобу ця ознака вирізняє від «покатих» лбів ставкової та садової очеретянок). Ну і додатково, про що згадував раніше. На вуздечці перед околм, у основи наддзьобка, очеретянки мають дві-три добре помітні темні щетинки, які відсутні у кобилочок всіх видів.
Лапи. Одна з ознак, що дозволяє відокремити будь-яку очеретянку від кобилочки. Зазвичай, кобилочки мають помітно світліші, рожеві ноги, тоді як колір ніг очеретянок, найсвітліший у чагарникової, має коливання від рожевувато-солом’яного до темно-бурого, часом сірого, блакитнувато-сірого, зеленкувато-сірого (у молоді чагарникових та більш темних відтінків у ставкових) . Те саме можна сказати про кігті – у кобилочок вони помітно світліші, навіть світліші за колір ніг. Проте, інколи і молодь кобилочок відзначається наявністю сіруватих тонів на цівках, чим вводить в оману (можливо, причина є саме в освітленні при зйомці). Але тут головне інше. Будова ніг, пальців особливо. Ноги кобилочок здаються міцнішими, довшими, пальці довгі, ставляться розстобурчено («віялом») , різниці в довжині між центральним та крайніми не створює враження великої різниці в розмірах,. Пальці здаються вузловатими, з різко визначеними фалангами. Фото 6 (там де хвіст). Лапи очеретянок більш тендітні, серед передніх пальців помітно видається вперед середній (крайні візуально коротші на довжину кігтя) крайні зазвичай наближені до нього при посадці. Кігті більш темнуваті , часто темніші за колір пальців, довші та тонші. Фото 7.
Ось лапи часто й залишаються тією «соломинкою» при певних ракурсах та освітленні, що рятує ситуацію та дозволяє не переплутати кобилочку з очеретянкою, Вдачі в визначенні :)
P.S. На фото 8-10 - очеретянка чагарникова (на додаток). На фото 11-16 - кобилочка солов'їна. Зверніть уваги на фото 14-16 - що робить освітленні з коричневим птахом. Кобилочкою.


1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.

comments:
2020-08-26. Ольга Малыгина:

Дякую, дуже корисний допис.secret code

* all fields are required

calendar

2021

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

2020

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

2019

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

2018

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

2017

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

2016

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

2015

jan feb mar apr
may jun jul aug
sep oct nov dec

rare birds records


Greater Flamingo (Phoenicopterus roseus)

© Dmytro Komarovskyi
2021-09-11
Ukraine

A Rare vagrant species. In addition to the Crimea, it is periodically observed in Sivash lake, where a case of nesting was noted in 2017, and in the North-Western Black Sea Coast.


Lesser Kestrel (Falco naumanni)

© Yuriy Kodrul
2021-08-23
Kherson Oblast, Shpindiyar lowering

Rare migratory species. For the second year in a row it is observed in the south of Kherson region. The first bird was noted by Yuriy Kodrul together with V. Gedziuk and K. Pylypiuk. Later that day, Oleg Rozhko and Andriy Miskov photographed another male at the specified point. The difficulty of identifying the species is due to the similarity with the Common Kestrel, especially in females and juvenile birds.<br>UPD: On September 3, another female was photographed by O. Burkovsky and R. Yaremchuk near the village of Port in the Odesa region.


Red Phalarope (Phalaropus fulicarius)

© Valentyn Pylypyshyn
2021-08-27
Kyiv oblast, Kyiv reservoir

Rare vagrant species. 24-th record in Ukraine.


Egyptian Vulture (Neophron percnopterus)

© Inna Kyselova
2021-07-26

A rare vagrant species. Last year, a young bird was observed near the Kyrylivka village, Zaporizhia region.

more rarities...

unidentified birds


2021-10-06

no any comments:

2021-10-03

no any comments:

2021-09-27

no any comments:

more unidentified birds...